In 1996 is de voetbalclub AFC Ajax neergestreken op sportpark De Toekomst, op de plek waar voorheen de balvirtuozen van CTO’70 en T.O.S.-Actief de bal behandelden. Ruim 25 jaar later wordt er in twee fasen gewerkt aan het vernieuwde sportpark: ‘De Nieuwe Toekomst’. Een sportpark dat onderdeel wordt van De Nieuwe Kern (DNK). De hijskranen en zandauto’s zijn onderdeel van concrete bouwactiviteiten voor een nieuwe toekomst binnen DNK.
Met het besluit om de A10 Ringweg te bouwen, werden in 1975/1976 een aantal voetbalclubs verhuisd van o.a. Oost naar de sportparken Strandvliet en De Toekomst. In 1977 werd de belangbehartiger stichting sportpark de Toekomst opgericht. Na het besluit van de Ajax-directie begin jaren negentig om te vertrekken uit De Meer, kwam in eerste instantie sportpark Strandvliet in beeld, waar destijds FC Amstelland domicilie had, dat bleek geen optie van Ajax. Een aantal bespelers van sportpark de Toekomst was bereid te verhuizen (CTO’70 naar Sportpark de Hoop in Duivendrecht en T.O.S. Actief naar het sportpark rondom de Middenweg). In 1996 kwam Ajax over naar sportpark De Toekomst en werd daar met een drietal andere voetbalclubs actief: sv Bijlmer, KSJB en Kismet. Daarnaast was er nog honkbalvereniging Bantopa. Na de verhuizing van de voetbalclubs in 2010 naar het Bijlmersportpark (KSJB en sv Bijlmer gingen daar door onder de fusievereniging Zuidoost United, red.), werd het complete sportpark De Toekomst in gebruik genomen door AFC Ajax (ook Bantopa vertrok). De laatste jaren is het sportpark beperkt toegankelijk.
Recent is een verbouwing gaande onder het motto: ‘Verbouwen met de winkel open’. Melle Sitters, oud-speler van Ajax, is de projectleider. In het blad ‘Ajax-Life’ geeft hij toelichting op het project: “Het project kent twee fasen, fase 1 en fase 2. Fase 1 is de herontwikkeling van het bestaande complex. Hier wordt een nieuw onderkomen voor betaald voetbal gerealiseerd en veertien nieuwe natuurvelden (oplevering 2025). Fase 2 betreft de invulling van het huidige parkeerterrein P2. Hier komt een stadion voor 3.500 toeschouwers. Idee is dat dit stadion, waar onder meer Ajax-Vrouwen gaat spelen, meer open wordt, de huidige kern blijft beperkt toegankelijk. De oplevering van P2 heeft te maken met de realisatie van de SMH (Smart Mobility Hub, red.). Een parkeergarage met o.a. een oplaadstation voor bussen. Op dit terrein komt een sportcomplex voor diverse sporten. De oplevering van fase 2 zal niet voor 2029 zijn”, aldus de projectleider.
In totaal is door Ajax 60 miljoen gereserveerd voor ‘De Nieuwe Toekomst’. Een project dat aansluit bij DNK (6200 woningen). Sitters: “Met vertegenwoordigers van de gemeenten Ouder-Amstel en Amsterdam is er goed overleg, dit evenals betrokken organisaties. Idee is dat Ajax meer onderdeel wordt van de buurt, zoals stadion De Meer, dat was voor de Watergraafsmeer. Ajax heeft bij vergelijkbare clubs in binnen- en buitenland in de keuken gekeken, dit zodat het complex aan de modernste technische standaarden voldoet. Met de invulling van het nieuwe complex is Ajax klaar voor de toekomst”.


Bron impressie: Ajax Life.